Publikacja artykułu na portalu DESIGN ALIVE
W łazience możliwe jest – wszystko!
O sztuce projektowania na wymiar i aktualnych designerskich trendach
Z myślą o świadomych odbiorcach – na rynku dostępne są coraz bardziej funkcjonalne rozwiązania oraz stylowe produkty wysokiej klasy jakości. Aktualny rok to czas indywidualnych projektów opartych na sprawdzonych kierunkach aranżacyjno – dekoratorskich. Zainteresowanie designem nieustannie wzrasta. Wprowadzanie inspirującej estetyki w zgodzie z trendami staje się powszechne w wielu kręgach, a przede wszystkim, co wznoszące – wśród ludzi spoza branży wnętrzarskiej. W przestrzeniach zarówno prywatnych, jak i komercyjnych dojrzewamy do bezkompromisowych metamorfoz pomieszczeń, świadomości oraz osobistego przyzwolenia na delektowanie się aranżacyjnym pięknem.
Projektowanie na wymiar
Początki projektowania indywidualnego szacujemy na przełomie XVIII i XIX wieku. Pierwsze personalizacje w projektowaniu wnętrz występowały w ograniczonej i elitarnej formie. Rewolucja przemysłowa XIX wieku przyniosła, co prawda masową produkcję, jednak zapoczątkowała również rozwój modularności, który pozwolił na personalizację poprzez indywidualną konfigurację standardowych elementów. Modernizm w projektowaniu przyniósł nacisk na prostotę, funkcjonalność oraz dostosowanie przestrzeni do potrzeb użytkownika, a to z kolei otwarło drogę do dalszej personalizacji, która rozwinęła się w drugiej połowie XX wieku wraz z popularnością mebli oraz wyposażenia modułowego. Rozwój technologii, materiałów oraz rosnące potrzeby klientów przyczyniły się do możliwości wyboru nie tylko koloru i tworzywa, ale również funkcji oraz rozmiarów mebli przez konsumentów.
Meble i elementy wyposażenia wykonane na wymiar pozwalają na optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. To szczególnie istotne w przypadku mniejszych mieszkań lub nietypowych układów pomieszczeń, gdzie standardowe rozwiązania mogą nie pasować lub nie wykorzystywać całego potencjału miejsca.
Maksymalizacja funkcjonalności: projektując wyposażenie na wymiar, warto uwzględnić konkretne potrzeby użytkowników, takie jak ergonomia użytkowania, sposób przechowywania czy specjalne funkcje, które nie są dostępne w standardowych rozwiązaniach.
Gładka, matowa lub satynowa powierzchnia materiałów – to cecha, która jest eksponowana zarówno w materiałach ściennych, jak i w wyposażeniu łazienkowym. Brak łączeń w umywalkach oraz wannach czyni te propozycje niezwykle atrakcyjnymi wizualnie,
co pozwala na kreowanie minimalistycznych wnętrz na podstawie ujednoliconych stylistycznie rozwiązań, które są ponadczasowym wyborem. Coraz większą popularnością cieszą się nowoczesny odpływ liniowy oraz uproszczone, oszczędne koncepty umeblowania, które pozwalają na stworzenie ultranowoczesnego charakteru strefy umywalkowej – dostosowanej odpowiednio do łazienki prywatnej, jak i do projektu komercyjnego. Z niesłabnącym uznaniem spotykają się autorskie materiały, których jakość przewyższa standardowe propozycje na rynku. Wysokiej klasy kompozyty, czy nowoczesny konglomerat są gwarancją solidnej eksploatacji i ponad komfortowego korzystania z umywalki, czy wanny w swojej łazience. Marka Luxum w swojej ofercie posiada nie tylko innowacyjny autorski materiał GFK Luxum®, ale korzysta również z wielu cenionych kompozytów Solid Surface, m.in. Corian®, czy Krion®. Dzięki zaawansowanej technologii produkty mogą powstawać w różnorodnych, ponadszablonowych kształtach, bez widocznych łączeń. Spersonalizowane, nowoczesne wyposażenie łazienki świetnie współgra nie tylko z aktualnymi trendami, ale również z innym asortymentem Luxum. Popularny aktualnie monokolor to dekoratorski zabieg, który czyni aranżację wysoce designerską. Wyrafinowane barwy tj. intensywne zielenie, głęboka kolorystyka oranżu, oraz nadal popularny beż to odcienie nawiązujące do barw natury i ziemi, które doskonale współgrają z nieszablonowymi strukturami tynku dekoracyjnego, stali corten, czy też betonu architektonicznego. Okładziny ścienne producenta zachwycają wyrafinowaną elegancją, ale też wysokimi właściwościami dostępnych materiałów.
Ryflowany beton architektoniczny pozostaje na liście topowych rozwiązań. Najmodniejsze są ciepłe odcienie szarości oraz piaskowa kolorystyka. Warto zwrócić uwagę na właściwości betonu oraz jego wagę, dobór odpowiedniej dla siebie tekstury. W trendach są płyty wielkoformatowe i niewielka ilość łączeń – co daje imponujący efekt na ścianie,
nie tylko w przestrzeni łazienkowej. Elementy stylów vintage oraz softloft, jako uzupełnienie nowoczesnej bazy projektowej nadają unikatowego smaku wnętrzu, przyczyniając się do jego oryginalności. Wielkogabarytowe industrialne lampy, lustrzane płytki, czy vintage lamele będą doskonałym uzupełnieniem współczesnego wystroju. Współcześnie coraz bardziej cenimy charakter transformacyjny oświetlenia oraz jego dopasowanie do potrzeb emocjonalnych domowników.
Niesłabnącym priorytetem jest maksymalizacja funkcjonalności: projektując wyposażenie na wymiar, należy uwzględnić konkretne potrzeby użytkowników, takie jak ergonomia użytkowania, sposób przechowywania czy specjalne funkcje, które nie są dostępne w standardowych rozwiązaniach. Meble i elementy wyposażenia wykonane na indywidualne zamówienie pozwalają na optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. To szczególnie istotne w przypadku mniejszych mieszkań lub nietypowych układów pomieszczeń, gdzie standardowe rozwiązania mogą nie pasować lub nie wykorzystywać całego potencjału miejsca. Korzystając z nieograniczonych możliwości projektowania na wymiar, współczesnych rozwiązań oraz niegasnącej energii twórczej możemy tworzyć coraz bardziej eklektyczne i nietypowe aranżacje wnętrzarskie. Coraz bardziej świadomy odbiorca zarówno pod kątem wymagań dekoratorsko-architektonicznych, jak i rozwagi konsumenckiej jest odbiorcą świetnie korespondującym z marką oferującą wyposażenie premium na indywidualne zamówienie.
Wirginia Bryll
https://www.designalive.pl/luxum-w-lazience-mozliwe-jest-wszystko/